Maruščin odkaz zní jasně: BUĎME ŠŤASTNÍ

Řeka energie

„Ale koupíme něco i Marušce?!“ Z legrace rozkazuje Jířa. „To se přece ví, “ zní naše odpověď. Vyrážíme do Berouna na Hrnčířské trhy. Milujeme to, tu atmosféru. A s námi další tisíce :). Podle toho také vypadá stav uliček, jenž jsou lemovány stánky, které jsou plné nádherných ručních prací. Z každého kousku sálá láska, kterou do ní vložil její autor. Jen musíte někdy proplavat vlnou lidí, kteří se přijeli také kochat a čerpat energii.

Zrovna včera jsem vyslechla názor, že kroužek „patlání“ a malování pro děti je ztráta času. Mám úplně opačný názor. Myslím, že je to tak skvělá věc. Ten malý tvoreček může vyjádřit svoje pocity, které nechce a nebo neumí říct slovy. Stačí se jen zadívat na to, co vytvořil a vy víte. Je to vlastně velká pocta, že smíte nahlédnout do jeho duše.

A tak je to i s těmi kousky na trhu. Každý tvůrce vám dovolí, abyste ho přes jeho dílo poznali. Prohlížím si hrnečky se srdíčky a hned vím, jaká je paní hrnčířka uvnitř svého srdce. Voňavý stánek s levandulí, mladý pár prodávající pivo z rodinného pivovaru, pán, který miluje své kožené výrobky a starší paní, která připravila nádherné květinové vazby. Milujeme to. Nejraději jezdíme až v neděli po obědě, to už je tam méně lidí a je možné se intenzivněji kochat.

Obrana je útok

Minulý rok jsme tam  jeli i s Mařenkou. Byla ve svém vozíčku, celá zkroucená, ale šťastná, že je venku a s námi. I když nemohla mluvit, všechno vnímala, pořád to byla stejná Maruška, jen nemoc jí připravila o možnost řeči a pohybu. Pozorovala tok lidí, nasávala vůně a usmívala se celým svým srdcem.  „Namažte jí!“ Ozvala se paní jdoucí proti nám. Nečekali jsme v tak příjemném rozpoložení útok a tak nás to v první chvíli zarazilo. Moje reakce byla, že jsem se snažila paní vysvětlit, že Mařenka není spálená od sluníčka, ale červená z kortikoidů, které jí ulevovali od bolesti. Ale paní mě vůbec nenechala domluvit a rovnou pokračovala..„Chudák dítě, takhle jí nechat spálit“. Petr jí rázně řekl, ať se stará o sebe. Drsné. Ale jak jinak na lidskou hloupost.

Záblesk z čistého nebe

Dnes jsme tu jen ve třech. Ale cítíme, že Mařenka tu někde poletuje s námi. A užívá si to.

Koupili jsme spoustu krásných ručních prací, ale pořád nic pro Marušku. Rozhodli jsme se ještě jednou obejít náměstí s jasným cílem, sehnat to nejkrásnější pro Jiřinčinu ségru. Hned na kraji, těsně po našem rozhodnutí, jsme míjeli stánek s keramikou a dědečkem, který se usmíval. Letmým pohledem jsem zahlédla krásné modré srdce, koukla jsem na Petra, ten se díval na dědečka a měl „ten pohled“, těžko ho vyjádřit slovy,  a mezitím už Jiřinka držela v ruce to modré srdce. Všichni tři beze slov jsme v jedné vteřině objevili to samé. Byla by to náhoda, kdyby dědeček ze stánku neřekl něžně a s láskou: „To dělá moje vnučka, Maruška. Mám jí moc rád, je šikovná“ Petr se rozplakal a Jiřinka mu řekla, že to máme také pro Marušku.

Vybrala si to, co se jí z celého trhu líbilo nejvíc a chtěla nás ujistit, že nás pořád hlídá z měkkého obláčku tam nahoře.

Neztratit směr

Vím, že jakmile ztrácíme směr, Maruška se ozve a připomene nám, co je v životě důležité. Není důležité být takový, jací bychom měli podle ostatních být. Není důležité být nejlepší. Nemá smysl hnát se za penězi a po cestě ztrácet své přátele, rodinu i sami sebe. Jednou odejdeme na ten obláček všichni a věřte, že auta a domy si sebou vzít nemůžeme. Někdy pro štěstí stačí jediná maličkost, která je zcela zdarma. Velké a upřímné objetí.

Zkuste si dneska vytvořit pocit štěstí:

 • někoho blízkého obejměte
 • řekněte mu, že ho máte rádi
 • někoho potěšte upřímnou lichotkou, od srdce
 • usmějte se na cizího člověka, třeba starší paní v obchodě nebo na unavenou úřednici
 • kupte si nějakou maličkost
 • darujte někomu drobnost jen tak, pro radost – vaší i jeho

Uvidíte, že až uděláte alespoň jednu věc ze seznamu, přijde to. Zaplaví vás ten krásný teplý pocit u srdce, pocit štěstí.

Otevřít srdce někdy bolí

Jóga, i dětská jóga, není jen o tělesné schránce a krkolomných pozicích, ale především o duševnu. O tom, jací jsme uvnitř. A každý je ve svém nitru laskavý, jen to dokážeme často maskovat. Někdo se preventivně mračí. Co kdybyste se dostali náhodou k jeho srdci. Stal by se zranitelným.
Někdy právě pouhý úsměv dokáže rozmrazit ochranný led kolem srdce. 

Otevřít své srdce má i své stinné stránky, viz paní, která nám před rokem ublížila a nařkla nás z toho, že nejsme dobří rodiče, protože jsme svou dceru nenamazali opalovacím krémem. Ale nezlobím se na ní, byla to jen její obrana, nechtěla vidět skutečnost, zranilo by jí to a tak preventivně útočila. Ale i přes možná drobná zranění stojí za to být otevření, protože jedině pak můžete být opravdu, od srdce šťastní.

Úsměv pomůže přivolat štěstí

Pojďme se dnes všichni usmívat. Rozesmějte se. Smějte se se svými blízkými, se svými dětmi. Polechtejte se. Usmějme se na celý svět.

Přeji Vám všem usměvavý a šťastný den.

Vaše Evka

 

Jsem veselá jogínka, která by chtěla vykouzlit úsměv na každé dětské tváři. Jóga se stala mou životní cestou a propojením s tímto křehkým dětským světem. Mám v sobě sílu inspirovat ostatní, jak mohou udělat svoje děti šťastné. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře
 1. Marcela napsal:

  Mám Vás ráda 🙂

  • Eva Hronová napsal:

   Moc Vám děkuji, u Vás jsme byli úplně na začátku všeho, ještě jsme netušili diagnózu. Maruška měla tenkrát rozkapaná očíčka a měly jsme se projít, Maru chtěla k Vám do obchůdku a tam koupila nám čtyřem andělíčky na řetízek, jen tak….nosím ho nepřetržitě do teď. Mám Vás ráda.

 2. Libuše Holá napsal:

  Pěkný článek, děkuji za upřímné a hluboké zamyšlení nad životem, otevřeností a zranitelností. A udělat někomu radost je někdy opravdu nejkrásnějším okamžikem dne :-).

  • Eva Hronová napsal:

   Libuško, moc Vám děkuji. Je to pravda, radost ostatních naší radost násobí :). Mějte krásný sváteční čas. Eva

 3. Marie Weberová napsal:

  Dobrý den,
  mockrát děkuji za Váše příběhy a hlavně za to, že jste. Mám doma dvě trochu jiné děti a stále se na sobě snažím pracovat, přijmout realitu taková, jaká je a být šťastná, to oni dva mně naučili být lepším člověkem. Samozřejmě na mně občas přijdou i horší chvíle, ale je jich stále méně.
  Ještě jednou děkuji, že jsou lidé jako Vy.
  Krásné dny, Majda

  • Eva Hronová napsal:

   Dobrý den, Majdo,
   ani nevíte, jak mě Vaše slova potěšila, čtu je sice se zpožděním, ale asi v tu pravou chvíli. Děkuji.
   Vím, že mi rozumíte. To, že píšete, že Vám moje články, třeba alespoň trošku pomohly, mi dává sílu pokračovat dál.
   Mějte krásný čas. Jsem s Vámi, opatrujte se.
   Eva

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.